• Απάντηση στο: Χρηματοοικονομικό – Πρόταση Χρήστου Κωστή

    Home Συζητήσεις Επικαιροποίηση Προγράμματος ΦΣ Χρηματοοικονομικό – Πρόταση Χρήστου Κωστή Απάντηση στο: Χρηματοοικονομικό – Πρόταση Χρήστου Κωστή

    #1788

    Μερικά πρώτα σχόλια από μένα για την πρόταση, με επιφυλάξεις γιατί τα χρηματοοικονομικά δεν τα γνωρίζω. Έχω ομως παρακολουθήσει το debate που έχει ξεκινήσει εδώ και χρόνια σε ΗΠΑ και Αγγλία για τον ρόλο των Κεντρικών Τράπεζων και εχω διαβασει και τους Αυστριακους. Από αυτήν την άποψη δεν θεωρώ την πρόταση του Χρήστου ριζοσπαστική.

    O προβληματισμός μου με την πρόταση είναι ότι δεν περιέχει συγκεκριμένες και εφαρμόσιμες προτάσεις για το σήμερα. Θυμίζει περισσότερο περίληψη μελέτης πάρα πολιτικό πρόγραμμα. Το όραμα και στόχος είναι απαραίτητα στην πολιτική αλλά η πρόταση δεν μας λέει πως θα φτάσουμε στον στόχο. Πάει από το σημείο Α στο Ω, παραλείποντας όλα να υπόλοιπα σημεία της διαδρομής.

    Ερωτήματα, που θα μπορούσε να έχει ένας απλός πολίτης που θέλει να είναι σίγουρος ότι τα χρήματα του είναι ασφαλή και διαθέσιμα οποιαδήποτε στιγμή.

    1. Ποιος θα ελέγχει τις τράπεζες και με ποιο τρόπο; Το να λέμε ότι θα ελέγχονται από την αγορά και τους κατέθετες έτσι γενικά κι αόριστα, δεν το θεωρώ σοβαρό. Εκτός κι αν όλοι οι πολίτες αποκτήσουν πτυχίο στα οικονομικά. Εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν ούτε ένα ευρώ σε τράπεζα.

    2. Ποιος θα είναι υπεύθυνος για το χρήμα που εισέρχεται στην οικονομία; Θα μπορούσε φυσικά να είναι το Υπουργείο Οικονομικών, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό θα καλυτερεύσει τα πράγματα, μάλλον το αντίθετο. Θα μπορούσαμε να γυρίσουμε στο “Gold Standard” όπως έχει προτείνει ο Paul. Θεωρώ πως αυτό θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά, μια και θα λειτουργήσει περιοριστικά στην ανάπτυξη της οικονομίας.

    3. Πως θα διαμορφωθεί η σχέση μας με την ΕU αν καταργήσουμε την Κεντρική Τράπεζα; Θα υπάρχουν επιπτώσεις και ποιες;

    Η κατάργηση των κεντρικών τράπεζων είναι ελκυστική ως ιδέα προς συζήτηση (Think tanks), έχει δημιουργήσει εντυπώσεις και σχετική publicity σε πολιτικά πρόσωπα στις US κυρίως – χωρίς όμως εκλογικό αντίκρισμα. Θεωρώ πως είναι ανεφάρμοστη στις παρούσες συνθήκες και θα συνεχίσει να αφήνει την ΦΣ στο πολιτικό περιθώριο.

    Προτείνω την ανεξαρτοποιηση της Κεντρικής Τράπεζας από την κυβέρνηση , έτσι ώστε να λειτουργεί απαλλαγμένη από πολιτικές παρεμβάσεις, και την σταδιακή και προοδευτική μετάβαση σε ένα καινούργιο σύστημα σε συνεννόηση και συνεργασία με την ΕU.